اغلب ما به دنبال انسان‌هایی همدل برای رفاقت می‌گردیم. در فرهنگ ما همدلی معادل سنگ صبور بودن است. اما کم پیش می‌آید که خود افراد همدل از داشتن چنین صفتی خوشحال باشند! چرا؟
اصلا همدلی یعنی چه؟ خود شما چقدر همدل هستید؟ راه‌های تقویت همدلی چیست؟ آیا همه افرادی که همدلی نمی‌کنند سنگدل هستند؟ با انجام تست همدلی، ویژگی شخصی خود را بهتر خواهید شناخت.

 

معنی همدلی

همدلی کردن به معنای توجه و علاقه داشتن به دیگران است، که در اوایل زندگی به شکل تقلید در انسان شکل می‌گیرد. طفل در دوماهگی تبسم دیگران را تقلید می‌کند و به تدریج دامنه تقلید او بیشتر می‌شود. عمق همدلی ما به این بستگی دارد که وقتی بزرگ می‌شویم تا چه اندازه همدلی دریافت کرده‌ایم. با این حال همدلی در دوران کودکی به اوج نمی‌رسد. توانایی درک احساس دیگران با سن و تجربه افزایش می‌یابد.

 همدلی کردن با دیگران برای بقای تمام فرهنگ‌ها لازم است. آلفرد آدلر، یکی از پیروان فروید همدلی را «احساس دیگران را داشتن» معنی کرده است. بدون همدلی تمام همکاری‌های اجتماع از میان می‌رود.

همدلی یکی از خصوصیات روبرو شدن با دیگران است که درباره‌اش بررسی‌های مفصلی انجام گرفته است.

دکتر مارک دیویس، استاد دانشگاه ایلنوی، برای اندازه‌گیری میزان همدلی آزمون‌های متعددی تهیه دیده است. یافته‌های او که در نشریات به چاپ رسیده در زمینه درک و رشد و تحول اجتماعی بسیار تاثیرگذار بوده است. پرسشنامه زیر بر اساس یافته‌های او تدوین شده است.

تست روانشناسی همدلی

برای اینکه خود را در زمینه توانایی همدلی با دیگران مورد ارزیابی قرار دهید، با توجه به احساستان در مورد هر عبارت، پاسخ درست را علامت بزنید.

تا حد ممکن زیاد به سوالات فکر نکنید و اولین پاسخی که به ذهنتان میرسد را انتخاب کنید.

بدیهی است اظهار نظر واقعی و دقیق شما مد نظر می‌باشد.

 

روی دکمه شروع کلیک کرده و...