رژیم کتوژنیک

اگر به تازگی واژه کتوژنیک به گوشتان رسیده و به هوای کاهش وزن می‌خواهید از این رژیم پیروی کنید، بهتر است درباره آن مطالعه و تحقیق کرده و اگر متقاعد به استفاده از این روش شدید حتما از قبل با نظر و اجازه دکتر این کار را انجام دهید، چرا که نظرات ضد و نقیضی درباره این رژیم وجود دارد. رژیم کتوژنیک در واقع یک برنامه غذایی است که بدن شما را به سمت کتوزیس می‌برد. کتوزیس یک حالت متابولیکی است که بدن برای زنده ماندن انجام می‌دهد.

آشنایی با متخصص داخلی

تخصص داخلی (Internal medicine) یک تخصص پزشکی است. ممتخصص داخلی با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های بزرگسالان سروکار دارد. متخصصان داخلی از بیماران بستری‌شده و آمبولانسی مراقبت می‌کنند و می‌توانند نقشی محوری در آموزش و پژوهش ایفا کنند.

هپاتیت C

ویروس هپاتیت Cیک ویروس از گروه فلاوید ویروس ها است ،ویروس هپاتیت C درسلولهای کبدی تکثیر و به آنها آسیب می رساند ،این ویروس قابل انتقال از راه خون است .

ویروس هپاتیت Cدرسال 1989 شناسایی و درسال 1990 آزمایش خون جهت بررسی Ab ضدهپاتیت Cمعرفی گردید.

هپاتیت A

هپاتیت a یا همان یرقان قدیم یکی از بیماری هایی است که خیلی افراد به دلایل مختلف به آن مبتلا می شوند. از علایم هپاتیت آ میتوان به دل درد، تهوع، بی اشتهایی، تب و ... اشاره کرد. این بیماری بیشتر از راه مدفوع یا دهان به دیگران منتقل می شود. پس باید نکات ایمنی را رعایت کنید تا هم خودتان مبتلا نشوید و هم اگر مبتلا شدید به دیگران انتقال ندهید.

هپاتیت

بسیاری از بیماران تا زمانی که دچار آسیب کبدی شوند، از بیماری خود بی‌اطلاع هستند. این امر ممکن است چندین سال پس از آلوده شدن فرد به ویروس هپاتیت C رخ دهد.

هپاتیت از نظر لغوی به معنای التهاب کبد است و بر اثر عوامل مختلف از جمله بسیاری از داروها، ویروسهای مختلف، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های ژنتیکی پدید آید.

پرتو درمانی

پرتودرمانی روشی برای درمان سرطان است که در آن برای نابودی و جلوگیری از انتشار سلول‌های سرطانی، از دز بالای پرتو استفاده می‌کنند. از دز پایین اشعه با عنوان اشعه x برای دیدن درون بدن و تصویربرداری استفاده می‌کنند؛ مانند تصویر گرفته شده با اشعه x از دندان یا استخوان‌های شکسته.

شیمی درمانی

  شیمی درمانی (به آن کِموتراپی هم گفته می شود) نوعی از درمان سرطان است که در آن از دارو برای نابود کردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی چگونه عمل می کند؟

سرطان زبان

هرچند هنوز علت اصلی ابتلا به سرطان زبان مشخص نشده است، به نظر می‌رسد مردها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. سرطان زبان علائم مختلفی دارد که با هوشیاری قابل‌تشخیص است.

درمان نئوپلاسم

برای درمان نئوپلاسم به صورت کلی چهار نوع درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد:

۱. شیمی درمانی ( استفاده از داروها برای کشتن سلولهای سرطانی ) .

سندرم سرطان خانوادگی

نوع خاصی از سرطان در برخی خانواده ها به صورت ارثی وجود دارد ، اما صریحا می توان گفت که بسیاری از سرطان ها به ژنی که از والدین خود به ارث می بریم ارتباطی ندارد . تغییرات ژنی که در یک سلول واحد در طول زندگی افراد رخ می دهد ، عامل اصلی بسیاری از سرطان هاست . در این بخش از دکتر برتر در رابطه با روابط پیچیده بین ژن ها و سرطان بیشتر آشنا می شوید .

متاستاز

متاستاز به معنی انتقال سلول های سرطانی به مناطق دور از تومور اولیه است.  در بعضی تومور های بدخیم، سلول های سرطانی اتصال خود را با بافت تومورال از دست داده و از طریق جریان خون یا از راه سیستم لنفاوی به اعضای دیگر بدن میروند.

شوانوما

 شوانوما تومور غلاف عصبی بوده که به عنوان یکی از تومورهای بافت عصبی شناخته می‌شود؛ شایع‌ترین تومور خوش‌خیم اعصاب محیطی در بزرگ‌سالان می‌باشد که می‌تواند در هر بخشی از بدن در هر سنی ایجاد شود. شوانوما معمولاً از یک دسته‌ی عصبی در عصب اصلی نشأت گرفته و مابقی دسته‌های عصبی را جابه‌جا می‌کند.

ژن درمانی

ژن درمانی شامل طیف وسیعی از تکنولوژی‌ها می‌شود که می‌توانند برای درمان گروه‌های مختلف بیماری استفاده شوند. که در بحث این تکنولوژی‌ها باید تمایزها در نظر گرفته شود.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی روشی است که جهت مشاهده روده بزرگ و راست روده برای تشخیص بافت ملتهب، زخم و رشد غیر طبیعی بافت روده و پولیپ استفاده می شود. هنگامیکه بیمار با مشکلاتی در اجابت مزاج، درد شکم، خونریزی از مقعد و یا کاهش وزن به پزشک مراجعه می کند، برای بررسی دقیقتر غالبا به او کولونوسکوپی پیشنهاد می شود.

غربالگری سرطان

بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند . برخی از این بیماریها اگر به موقع تشخیص داده شوند به طور کامل درمان خواهند شد و تقریبا نیمی از افرادی که به سرطان مبتلا می شوند در صورت تشخیص به موقع عمر طبیعی خواهند داشت .