آشنایی با متخصص قلب و عروق

کاردیولوژی یا پزشکی قلب یک تخصص در پزشکی است که با اختلالات قلب سر و کار دارد. این رشته شامل تشخیص پزشکی و درمان اختلالات مادرزادی قلب، بیماریهای عروق کرونر، نارسایی قلب، بیماریهای دریچه ای قلب و الکتروفیزیولوژی است.

جراحی های قلب و عروق

عمل جراحی قلب چندین مدل مختلف دارد که رایج ترین آنها بای پس عروق کرونر (CABG) یا جراحی بای پس است که با نام عمل قلب باز نیز شناخته می شود. در ادامه به بررسی سایر روش های جراحی قلب می پردازیم.

نقش پلاکت‌ها در آترواسکلروز

پلاکت‌ها از عناصر کلیدی در تشکیل و گسترش پلاک‌های آترومی به شمار می‌روند. این سلول‌ها در روند انعقاد خون هنگام بروز آسیب به رگ‌ها موجب توقف خونریزی می‌شوند. پلاکت‌ها اولین سلول‌های خونی هستند که در محل فعال شدن سلول‌های اندوتلیوم حاضر می‌شوند.

سوفل قلب

سوفل قلب صدای جریان خون از طریق یک سوراخ در قلب است. . سوفل قلب گذرا شایع و خوش خیم هستند، به طور کلی سیگنالینگ بسته شدن دریچه ناقص است، و به انجام ارزیابی و یا درمان بیشتری نیاز نیست. سوفل قلب گذرا ممکن است با تب همراه باشد، به خصوص در کودکان، و در زنان باردار. سوفل قلب گاهی اوقات با  کم خونی و پرکاری تیروئید همراه است

دفیبریلاتور

دستگاهی الکتریکی که با شوک‌های الکتریکی خفیف، تارلرزۀ بطنی یا دهلیزی را بیاثر می‌کند دفیبریلاتور یا تارلرزه‌بَر نام دارد.

التهاب آب‌ شامه

آماس حاد یا مزمن کیسهٔ غشایی دربرگیرندهٔ قلب را التهاب آب‌شامه یا پریکاردیت (Pericarditis) می‌گویند. فرهنگستان زبان فارسی برای آب‌شامه واژه پیراشامه و برای التهاب آب‌شامه، پیراشاماس را برگزیده است.

سندرم درسلر

سندرم درسلر نوحی عفونت لایه پریکارد قلب است. گفته می‌شود سندرم درسلر نوعی پاسخ سیستم ایمنی پس از آسیب به بافت قلب یا پریکارد پس از وقایعی مانند حمله قلبی، جراحی است.

نارسایی قلب

نارسایی قلب را نارسایی احتقانی قلب (CHF) نیز می‌نامند. بیماری نارسایی قلب علل متفاوتی دارد و گاهی اوقات علت اصلی آن یافت نمی شود. بعضی از افراد مبتلا به نارسایی قلب، علائم کمی از خود نشان می‌دهند.

بیماری های پریکاردیت

پریکاردیت حاد یا آماس حاد پریکارد قلب (به انگلیسی:Acute Pericarditis) یکی از نشانگان بالینی در پزشکی است.  بیماری های مهم پریکارد قلب عبارتند از:

بیماری کشان

سلنیوم یک ماده ضروری برای سلامتی بدن است که باید به انداز کافی دریافت شود چون کاهش دریافت این ماده معدنی مخاطرات جدی برای سلامتی مان در بر خواهد داشت بیماری کشین و بیماری کشان  از عمده ترین اختلالاتی به شمار می روند که در صورت کاهش دریافت سلنیوم در بدنمان ایجاد خواهند شد .

بیماری های قلبی عروقی

مهم ترین علایم بیماری های قلبی عروقی عبارت است از احساس خستگی، تنگی نفس، درد در جلوی قفسه سینه، طپش قلب و گاهی سرگیجه و ضعف، حالت تهوع و تعریق. البته این علایم اختصاص به بیماری های قلبی ندارد و ممکن است در بیماری هایی دیگر از جمله اضطراب، حملات پانیک (وحشت)، افسردگی و بیماری های روان تنی هم دیده شوند.

بیماری قلب

واژه بیماری قلبی معمولا برای اشاره به حمله قلبی اشاره می‌شود، با اینحال بیماری قلبی شامل سایر بیماری‌های قلب از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی و کاردیومیوپاتی می‌باشد. در ادامه به توضیح این بیماری های قلبی و نشانه‌های آنها می‌پردازیم.

هیپوترمی

هیپوترمی (کاهش دمای بدن) اساسا به ناتوانی بدن در تولید گرما یا نرخ پایین تولید گرما گفته می شود که در صورت عدم رسیدگی می تواند مشکل آفرین باشد.

مرگ ناگهانی در جوانان

مرگ ناگهانی در جوانان نادر است اما افرادی که ریسک مرگ ناگهانی دارند؛ می‌توانند اقدامات احتیاطی داشته باشند.

مرگ ناگهانی در افراد جوان‌تر از ۳۵ سال اغلب به علت نقص‌های ناشناخته‌ی قلبی و یا اختلالات چشم‌پوشی شده‌ی قلبی نادر است.

کندتپشی قلب

برادیکاردی یعنی ضربان قلبتان بسیار آهسته باشد. در اکثر افراد قلب بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه در زمان استراحت می‌زند. اگر قلبتان کمتر از 60 مرتبه در دقیقه بزند، یعنی تپش قلبتان کندتر از حد نرمال است.

Image
تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است
© 2018 تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است