آشنایی با رشته طب فیزیکی

همه روزه بسیاری از مبتلایان دردهای مفاصلی و استخوانی با شکایت درد به پزشک معالج مراجعه نموده و گاهی بیمار پس از ماههای متمادی از مصرف دارو و یا تکرار دوره درمان خسته شده و به خود درمانی متوسل می‌شود.

آشنایی با رشته مدیریت توانبخشی

باتوجه به اهمیت مدیریت در مراکز توانبخشی از یکطرف و عدم هماهنگی متخصصین شاغل در مراکز توان بخشی از طرف دیگر و همچنین افزایش روز افزون تعداد افراد نیازمند به خدمات توان بخشی لزوم برقراری رشته مدیریت توانبخشی را در سطح کارشناسی ارشد ایجاب می نماید.

ارتز و پروتز

پروتز چیست ؟ شاید بار ها اسم پروتز به گوشتان خورده باشد و یک تصور ذهنی از آن در ذهن خود داشته باشید، اما این تصور ممکن است با واقعیت مغایرت داشته باشد یا تنها جزیی از انواع پروتز ها را در بر گیرد.

ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی زیر مجموعه ای از رشته های وابسته به پزشکی است که هدف از آن تولید ارتوز و پروتز و آموزش بیمار برای استفاده از آنها است.

تفاوت بینایی سنجی و چشم پزشکی

بسیاری افراد تفاوت میان بینایی سنجی و چشم‌پزشکی را نمی‌دانند و اغلب این دو شاخه را باهم اشتباه می‌گیرند. با وجود اینکه هر دوی آنها با چشم و سلامت آن سر و کار دارند، اما تصورات اشتباه رایجی درباره‌ی این دو وجود دارد. بینایی سنج ها و چشم پزشک ها هر دو نقش مهمی در سلامت و مراقبت‌های چشمی ایفا می‌کنند اما هرکدام تخصص‌های متفاوتی دارند و آموزش‌های متفاوتی دیده‌اند.

بینایی سنجی

رشته ی بینایی سنجی مراقبت از بینایی را بر عهده دارد. وکارشناسان این رشته وظیفه ی مراقبت از سلامت و بهداشت چشم را برعهده دارند. نکته حایز اهمیت در مورد این رشته این است که اکثر مردم تفاوت بین اپتومتریست و چشم پزشک را نمیدانند. اما این تفاوت در چیست؟ باید گفت وظیفه ای که یک اپتومتریست یا بینایی سنج بر عهده دارد شامل موارد زیر میشود:

ارزیابی وزوز گوش

تینیتوس یا وزوز یک صدای درونی است که در سر یا گوش احساس می‌شود. در محیط پیرامون، این صدا وجود ندارد و اکثر مواقع توسط اطرافیان بیمار نیز شنیده نمی‌شود.
وزوز یکی از شایع‌ترین نشانه‌هایی است که همراه با کاهش شنوایی و اختلالات مربوط به گوش یا سازوکارهای عملکردی بدن مانند افزایش فشارخون مشاهده می‌شود.

مراحل دقیق تهیه سمعک

مرحله اول :

چناچه فکر می کنید کم شنوا هستید و فکر می کنید که می توانید از سمعک بهرمند شوید، لازم است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نموده تا پس از معاینه و بررسی علت کم شنوایی، شما را به شنوایی شناس (ادیولوژیست) ارجاع دهد و یا اینکه مستقیما به کلینیک شنوایی برای خرید سمعک مراجعه نمایید

ارزیابی شنوایی کودکان و بزرگسالان

تست های مختلفی وجود دارد که با انجام دادن آن شنوایی شما ارزیابی میشود و بر اساس اینکه فرد در چه سنی و به چه دلیلی ارزیابی میشود متفاوت است.
در نوزادان که قاعدتا قادر نیستند بیان کنند که آیا صدا را میشنوند یا خیرمتدهای خاصی به کار گرفته میشود ، همچنین در کودکان که اگرچه اصول ارزیابی ممکن است مشابه باشد اما روش انجام تست برای به دست آوردن اطلاعات دقیق تر متفاوت است.

شنوایی سنجی

رشته ی شنوایی سنجی یکی از زیر شاخه های علوم پزشکی است که وظیفه ی مطالعه ی شنوایی و اختلالات آن را برعهده دارد. که مواردی چون ارزیابی شنوایی و تعادل و تشخیص اختلالات آن،حفاظت و پیشگیری از شنوایی و آموزش و توانبخشی را شامل میشود. در زیر به تفصیل ،این وظایف را شرح میدهیم:

گفتار درمانی سکته‌ی مغزی و سایر آسیب‌های مغز

برنامه‌ی درمانی از جمله گفتار درمانی و فیزیوتراپی سکته مغزی بر بهبود مهارت‌هایی که توسط سکته تحت تأثیر قرار گرفته‌اند متمرکز بوده و به مناطق آسیب‌دیده بستگی دارد.

گفتار درمانی سکته‌ی مغزی و سایر آسیب‌های مغز شامل چه مواردی می‌شود؟

لکنت زبان در بزرگسالان

لکنت زبان، بر روان بودنِ گفتار اثرگذار است. لکنت زبان معمولا در دوران کودکی شروع می شود و در برخی افراد در طول زندگیشان ادامه می یابد. لکنت زبان با به هم ریختگی در گفتار تشخیص داده می شود. گاهی ناروان بودنِ گفتار در افراد عادی هم دیده می شود، برای مثال فردی که در حال نام بردن چند وسیله است،  وقتی به کلمه ای می رسد که نامش را به یاد نمی آورد، مکث می کند و می گوید اووووم…

روش گفتار درمانی کودکان

لکنت زبانی که به صورت مکث، گیر و تکرار حروف هنگام گفتار بروز پیدا می کند از علائم لکنت است. لکنت اغلب در کودکان ۵/۲تا ۶ ساله خودش را نشان می دهد و به ندرت در کودکان بالای ۶ سال بروز پیدا می کند

کدام کودکان به گفتاردرماني نياز دارند

«خاله سلبال مسکيمو ديدي؟ بابام خليده!» با تعجب گفتم: «آرتين چي گفتي؟ متوجه نشدم.» آرتين حدودا 3 سال و نيمه است اما گفتارش واضح نيست و بيشتر مواقع مادرش مجبور است صحبت‌هاي او را براي اطرافيان ترجمه کند و گفت درباره شلوار جديدش حرف مي‌زند به مادرش گفتم شايد بد نباشد او را نزد گفتاردرمانگر بفرستد...

گفتار درمانی

وقتی این پرسش به میان می آید که ” گفتار درمانی چیست؟ ” احتمالا به یاد لکنت زبان یا مشکل در تولید حرف “س” میوفتیم. اگرچه این دو اختلال نیز جزو حیطه ی فعالیت گفتاردرمانی می باشند ولی طیف فعالیت بسیار گسترده تری دارد.

Image
تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است
© 2018 تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است