ناباروری مادرزادی پسران

این محتوا را به اشتراک بگذارید

تعدادی از مردان خواجه قابل درمان هستند و با درمان های مناسب هم ظاهر مردانه پیدا می کنند و هم اینکه بیضه های آنها شروع به بزرگ شدن کرده و شروع به تولید اسپرم می کنند.

در جامعه ما، مردان خواجه به مواردی اطلاق میشوند که ظاهر مردانه ندارند. دلیل آن ناشی از کم کاری غدد جنسی است که میتواند هم در زن و هم در مرد اتفاق بیفتد. غدد جنسی در مرد همان بیضه ها و در زن همان تخمدانها میباشد.

بیضه ها در مرد دو کار عمده انجام میدهند: تولید هورمون تستوسترون و تولید اسپرم. اگر هورمون تستوسترون وجود نداشته باشد، خصوصیات جنسی ثانویه در مرد ظاهر نمی شود و اینگونه مردان همان ظاهر دوران پسر بچگی خود را حفظ میکنند. تعدادی از مردان خواجه قابل درمان هستند و با درمان های مناسب هم ظاهر مردانه پیدا می کنند و هم اینکه بیضه های آنها شروع به بزرگ شدن کرده و شروع به تولید اسپرم می کنند. موضوع مورد بحث این مقاله مردان خواجه هستند که قابل درمان نمی باشند و آن یک بیماری به اسم سندرم کلاین فلتر میباشد.

این بیماری یک بیماری ژنتیکی است. فرمول کروموزومی زنها 46 XX و فرمول کروموزومی مردها 46 XY است. مردان مبتلا به سندرم کلاین فلتر دارای یک کرورموزوم X اضافی هستند، یعنی فرمول کروموزومی آنها 47 XXY میباشد. این بیماری فقط مردان را گرفتار می کند. این بیماران دارای بیضههای کوچک هستند که هورمون تستوسترون کافی تولید نمی کنند و در نتیجه این پسر بچه ها در دوران بلوغ ظاهر مردانه پیدا نمی کنند.

تشخیص این بیماری با موارد زیر است:
 علائم بالینی
آزمایشات هورمونی
آزمایش کروموزومی

علائم در دوران قبل از بلوغ  
عضلات ضعیف  کاهش قدرت عضلانی  قد بلندتر از معمول
کاهش کنترل عضلانی  ضعف در انجام حرکات هماهنگ
ضعف در یادگیری زبان و صحبت کردن

علائم در دوران بلوغ
در دوران بلوغ علائم خیلی واضحتر می شوند:  کاهش توده عضلانی بدن  کاهش رویش موی صورت یا فقدان کامل ریش و سبیل کاهش موهای بدن  فاصله ما بین دو مفصل ران بیشتر میشود و لگن شکل زنانه پیدا میکند بعلت فقدان هورمون تستوسترون، سینه ها بزرگ شده، قدرت عضلانی کاهش یافته و زود خسته می شوند.

علائم بعد از دوران بلوغ
در یک مرد مبتلا به سندرم کلاین فلتر که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته است، علائم به قرار زیر خواهند بود: کوچکی بیضه ها  
کوچکی آلت تناسلی
لگن زنانه
ظاهر کودکانه
زیر بودن صدا  
بزرگی سینه ها
فقدان ریش و سبیل

شانس ایجاد سرطان سینه و شانس ابتلا به بیماریهای التهابی مثل بیماری لوپوس در این مردان زیاد است. پسران مبتلا به سندرم کلاین فلتر ممکن است دارای مشکل در یادگیری بوده و دیر شروع به صحبت کردن بکنند. این بیماری ارثی نیست و به ارث نمیرسد.

درمان
اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، باید درمان جایگزین با هورمون تستوسترون به موقع شروع شود. درمان به موقع با هورمون تستوسترون، سبب ایجاد ظاهر مردانه میشود، ولی تاثیری بر ناباروری، بزرگی سینهها و کوچکی بیضه ها ندارد. این بیماری نسبتا شایع است و از هر 500 مرد یک نفر را گرفتار میکند. در کمال تعجب مردان زیادی مبتلا به این بیماری را داشته ایم که از مراجع قضائی بعلت درخواست طلاق از طرف همسر به اینجانب جهت اظهار نظر ارجاع شده اند. اینگونه مردان با داشتن بیضه های به اندازه سنجد و آلت تناسلی بچه گانه اقدام به ازدواج میکنند و خانوادهای را گرفتار می سازند. بنابراین توصیه میشود که گواهی سلامت جسمانی و آزمایش تجزیه منی جزو بررسی های الزامی قبل از ازدواج باشند.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید