تب روماتیسمی در کودکان

این محتوا را به اشتراک بگذارید

درهرفردی امکان ابتلا به تب روماتیسمی وجود دارد، اما افراد بین ۵ تا ۱۵ سال در معرض خطر بیشتری می باشند.

تب روماتیسمی چیست و چه عاملی سبب بروز آن می شود ؟

تب روماتیسمی یک واکنش التهابی می باشد که پس از عفونت استرپتوکوکی گلو (گلودرد چرکی ) رخ می دهد. اکثر گلودردهای چرکی منجر به تب روماتیسمی نمی شوند. فاصله زمانی ما بین ایجاد گلودرد چرکی و تب رماتیسمی حدود ۲ تا ۴ هفته می باشد . تب روماتیسمی مسری نمی باشد.

گرچه عفونت استرپتوکوکی که قبل از آن رخ می دهد ،مسری می باشد. در صورتیکه گلودردچرکی بموقع و بطور مناسب درمان شود ، تب روماتیسمی به طور کامل قابل پیشگیری می باشد.

علایم شایع تب روماتیسمی کدامند ؟

  • بروز ناگهانی گلودردچرکی به ویژه همراه با بلع دردناک.
    • تب.
    • غده حساس و متورم در زیر زاویه فک.

ممکن است در برخی ازبچه ها علایم خفیف باشند. اگرفرزند شما دچار گلودرد چرکی شد، تا زمانیکه وی را به نزد پزشک ببرید، شما هرگز به طور قطعی نمی توانید بگویید که عامل گلودردچرکی استرپتوکوک می باشد.

تب روماتیسمی بدن را چگونه تحت تاثیر قرار می دهد؟

ممکن است تب روماتیسمی اجزا مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه ممکن است منجر به تورم و دردناکی مفاصل ، راش ( ضایعات) پوستی به ویژه بر روی قفسه سینه یا شکم، حرکات غیرطبیعی ویا تورم پوست شود . همچنین ممکن است تب روماتیسمی قلب را تحت تاثیر قرار داده و سبب التهاب یا آسیب دریچه های قلبی شود .

آیا تب روماتیسمی همواره بصورت دایمی قلب را تحت تاثیر قرار میدهد؟

خیر. ممکن است آسیب قلبی تب روماتیسمی از بین رفته یابطور دایمی باقی بماند . زمانیکه تب روماتیسمی سبب آسیب دایمی قلب می شود ، این حالت بیماری قلبی روماتیسمی نامیده می شود.

آیا درمانی برای تب رماتیسمی وجود دارد؟

هیچگونه داروی معجزه آسایی برای درمان تب روماتیسمی وجود ندارد . اغلب حمله تب روماتیسمی در عرض چند هفته تا چند ماه فروکش می کند ، اما آسیب قلبی ممکن است مادام العمر باشد . به همین دلیل پیشگیری از آن اهمیت دارد .

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید