تاثیر اعتیاد والدین بر کودکان

این محتوا را به اشتراک بگذارید

معمولا مادر و پدرهایی که به مواد مخدر یا الکل معتاد می شوند، رفتارهای خشن و غیر طبیعی دارند و همین رفتار آنها بر روی کودکشان اثرات منفی به جای می گذارد.

اثرات سوء مصرف مواد مخدر بر روی تمام افراد جامعه امری است که بارها و بارها از طریق رسانه های مختلف، کتاب ها و مجلات به اطلاع عموم مردم رسیده است.

در گذشته مصرف مواد مخدر تنها دامن گیر جوانان و بزرگسالان بود و کمتر کودکان معصوم را درگیر خود می کرد، اما متاسفانه امروزه به کودکان هم رحم نمی کنند و تبلیغات گسترده ای را برای به دام انداختن این قشر انجام می دهند .

 

والدین مهم ترین الگوی فرزندان هستند و کودکان با شبیه کردن رفتارهای خود به والدین، احساس بزرگی می کنند. حال اگر یک کودک، صاحب والدینی باشد که به مواد مخدر و یا الکل معتاد هستند، زندگی او نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

مصرف مواد مخدر اثرات مخربی را از نظر عاطفی، جسمی، روانی و آموزشی بر فرد مصرف کننده خواهد گذاشت.

 

اثرات عاطفی

معمولا مادر و پدرهایی که به مواد مخدر یا الکل معتاد می شوند، رفتارهای خشن و غیر طبیعی دارند و همین رفتار آنها بر روی کودکشان اثرات منفی به جای می گذارد. قوانین خانه این دسته از کودکان به شدت به اعتیاد والدین آنها بستگی دارد، مثلا اگر در خانه قانونی به نام اخلاق و احترام متقابل والدین و فرزند هنجار شمرده می شود، در این خانه به دلیل غیر طبیعی بودن رفتار والدین، اکثر قانون ها معکوس است.

مصرف الکل توسط زن باردار، باعث اختلالاتی به نام سندرم الکل جنینی می شود

رفتار غیر طبیعی والدین، موجب سلب اعتماد کودکان از والدینشان می شود و این کودکان به هیچ فرد بزرگسالی اعتماد نمی کنند.

همیشه این کودکان، به دلیل داشتن چنین والدینی احساس خجالت می کنند و از ایجاد روابط با دوستان خود پرهیز می کنند، زیرا نمی خواهند دوستانشان اطلاعی در مورد اعتیاد والدینشان داشته باشند.

 

این دسته از کودکان از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند، زیرا معمولا توسط والدین خود جدی گرفته نمی شوند و معمولا برای سرپوش گذاشتن بر روی این احساس خود، به کارهای خلاف روی می آورند؛ مثل دزدی ، دروغ و بدرفتاری و ... .

 

مشکلات جسمی

مصرف الکل یکی از شایع ترین انواع سوء مصرف مواد مخدر می باشد. خیلی از افراد مصرف کننده الکل، آن را جزء مواد مخدر نمی دانند. هنگامی که خانمی باردار است، نباید کمترین مقدار الکلی را استفاده کند، زیرا می تواند عوارض زیادی برای جنین ایجاد کند.

 

مصرف الکل توسط زن باردار، باعث اختلالاتی به نام سندرم الکل جنینی می شود. نوزادان مبتلا به این اختلال، دارای ویژگی های زیر می باشند :

- وزن کمتر از حد طبیعی

- ناهماهنگی اعضای بدن

- بیش فعالی رفتاری

- حافظه ضعیف

- اندازه کوچک سر

- ویژگی های غیر طبیعی صورت

 

کودکانی که به این مشکلات و اختلالات دچار می شوند، معمولا تا آخر عمر نیاز به خدمات توانبخشی دارند. طبیعتا چنین نوزادانی، کل اعضای خانواده را تحت تاثیر خود قرار می دهند . همچنین والدین باید هزینه های سنگینی را برای انجام خدمات توانبخشی این کودک بپردازند.

یکی از بدترین اثرات اعتیاد والدین بر کودکان، معتاد شدن فرزندان می باشد

اثرات روانی

سوء مصرف مواد مخدر در دوران بارداری توسط مادر، سبب به دنیا آمدن نوزاد با عقب ماندگی ذهنی و دیگر اختلالات روانی می شود. عوارضی مانند اضطراب و افسردگی در میان نوجوانان و بزرگسالانی که در معرض سوء مصرف مواد مخدر هستند و یا خانواده هایشان از این مواد مصرف می کنند، بسیار شایع می باشد. همچنین بیماری های روانی مانند میل به انزواطلبی در میان این دسته از کودکان رواج دارد.

 

اثرات آموزشی

این کودکان بیشتر دچار اختلال یادگیری می شوند. بزهکاری و رفتارهای خشن در میان آنها بسیار شایع است. بنابراین احتمال اخراج شدن این دسته از کودکان از مدرسه بسیار زیاد است. از طرف دیگر، این دسته از کودکان به دلیل مشکلات زیادی که در منزل دارند، به نوعی دچار عدم توجه و تمرکز در مدرسه می باشند و دچار افت تحصیلی بسیار شدیدی می شوند.

 

همه این عوامل سبب عقب ماندن آنها از ادامه تحصیل، ترک تحصیل و یا فرار از مدرسه و در نتیجه به دام افتادن آنها در ورطه اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر و خروج از زندگی هنجار می شود.

 

نکته

یکی از بزرگ ترین و بدترین اثرات اعتیاد والدین بر کودکان، معتاد شدن فرزندان می باشد. معمولا کودکان با مشاهده مصرف مواد مخدر و الکل توسط والدینشان، آن را یاد می گیرند و آن را انجام می دهند.

 

یکی دیگر از پیامدهای ناگوار، آشنایی کودک با گروه های انحرافی می باشد که می تواند مسیر زندگی کودک را تا اخر عمر تغییر دهد .

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید