راهنمای خرید عینک طبی

به طور کلی، فریمی که برای فرد انتخاب می شود بایستی دارای خطوطی باشد که آن دسته از سطوح صورت را که از حالت ایده آل فاصله دارد را تعدیل نماید.

آشنایی با رشته چشم پزشکی

در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی 5 ترم تحصیلی است که با اتمام آن،‌ دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند

انواع جراحی های چشم با لیزر

لیزر اگزایمر وسیله‌ای است که از آن امروزه برای اصلاح جراحی عیوب انکسار استفاده می‌شود. اعمال جراحی رایجی که از این لیزر استفاده می‌کنند شامل: لیزیک (LASIK)، لازک (LASEK)، پی آر کی (photorefractive keratectomy (PRK، پی تی کی (Photo Refractive Keratectomy(PTKو ….. است.

اشکريزش

اشک عمدتا توسط غده اشکي که در قسمت فوقاني- خارجي کاسه چشم قرار دارد، توليد مي شود. با هر بار پلک زدن، اشک توليد شده روي سطح چشم پخش مي شود و ميزان اضافه آن توسط سيستم تخليه کننده اشک  ازچشم خارج مي گردد و به داخل بيني مي ريزد.

عمل جراحی UVX کراس لینکینگ

قوز قرنیه بیماری است که باعث ضعف پیش‌رونده قرنیه شده و در نهایت باعث بیرون‌زدگی آن می‌شود. این بیرون‌زدگی در اغلب اوقات در نیمه تحتانی قرنیه است و در ابتدا باعث ایجاد آستیگماتیسم خواهد شد، البته باید توجه داشت که همه موارد آستیگماتیسم به علت قوزقرنیه نیست. در موارد خفیف و یا در مراحل اولیه کراتوکونوس، استفاده از عینک‌های طبی می‌تواند باعث اصلاح آستیگماتیسم شود.

رلکس اسمایل

رلکس اسمایل آخرین نسل از اعمال مربوط به جراحی اصلاح دید و رفع عیوب انکساری است. این روش به عنوان کم تهاجمی‌ترین شیوه درمان اصلاح نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم شناخته می‌شود.
این تکنیک برای تمام بیماران نزدیک‌بین و دارای آستیگماتیسم بهترین انتخاب می‌باشد.

انواع روش جراحی چشم

جراحی چشم به روش لیزیک :

یکی از انواع جراحی چشم ، روش لیزیک است این نوع جراحی چشمی برای اصلاح عیوب انکساری مانند دوربینی (هیپروپی)، نزدیک بینی (میوپی)، آستیگماتیسم کاربرد دارد و در واقع جراحی چشم به روش لیزیک ترکیبی از جراحی میکروسکوپی و لیزر اکسایمر یا همان اگزایمر (EXCIMER) است.

پیوند قرینه

در حال حاضرِ،سالانه حدود ۴۰۰۰۰مورد پیوند قرنیه در آمریکا انجام می شود.اولین پیوند قرنیه در ایران، در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی توسط شادروان پروفسور محمد قلی شمس در بیمارستان فارابی تهران انجام شد

شالازیون

شالازیون از ريشه يوناني و به معناي "توده کوچک "است و اندازه آن مي تواند از ته سنجاق تا يک نخود درشت متفاوت باشد. شالاريون بصورت توده اي کوچک در پلک بروز مي کند که علت آن انسداد غدد چربي پلک (غدد مايبومين) است.

جراحی انحراف چشم

استرابیسم یا لوچی چشم عبارتست از هم جهت نبودن محورهاي بينائي دو چشم . يعني اين که مسير نگاه فرد در دو چشم در يک جهت نيست ووقتي که يک چشم در جهت خاصي نگاه مي کند، چشم ديگر به سمت ديگري نگاه مي کند.

معنی نمره عینک و شماره های چشم

منظور از انکسار در واقع مسیری است که شعاع‏های نورانی از روی اشیای موجود در میدان بینایی ما تا تشکیل تصویر واضحی در داخل چشم‏ها طی می‏کنند. سیستم بینایی چشم ما بعد از دریافت نور و پردازش شعاعهای نورانی بصورت امواج الکتریکی و سپس ارسال آن بسمت مغز، منجر به همان چیزی می‏شود که ما به دیدن تعبیر می‏کنیم.

علت ضعیف شدن چشم

عوامل زیادی در کم شدن دید چشم اثر می‌گذارد اما اگر می‌خواهید مدت بیشتری دید چشمهایتان تغییر نکند و چشمانی سالم و زیبا داشه باشید ۱۰ کاری عنوان شده در ادامه مطلب را هرگز انجام ندهید.
با دانستن نکاتی ساده می توان از چشم ها در برابر خطرات محافظت کرد.

یوئیت

یوئیت به التهاب بافت یوه چشم گویند. یوه لایهٔ میانی چشم است و شامل عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه می‌باشد. بسیاری از انواع یووئیت مزمن هستند.

علائم یوئیت:

نيستاگموس

نيستاگموس حركت ناگهاني غير ارادي چشم ها است. نيستاگموس معمولاً دو چشم را گرفتار مي كند وغالباً با نگاه به سمت ويژه اي تشديد پيدا مي كند.

علل نيستاگموس

ناخنک چشم

ناخنک یا پتریژیوم pterygium، یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می‌شود. معمولا در طرف بینی چشم است. این ضایعه ناشی از رشد خوش‌خیم بافت پیوندی و رگهای ملتحمه است.