زگیل پوستی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

زگیلها برآمدگی‌های کوچک و سفت هستند که از خارجی ترین لایه پوست منشا میگیرند. عصاره پیاز و سیب زمینی خام از روشهای درمان خانگی زگیل پوستی است.

زگیل چیست؟

زگیلها برآمدگی‌های کوچک و سفت هستند که از لایه اپی درم یا خارجی ترین لایه پوست منشا میگیرند. زگیلها میتوانند هرجای بدن ایجاد شوند. زگیلها قابلیت پخش شدن و رشد را در قسمتهای مختلف پوست بدن دارند و معمولا ضرری ندارند. البته زگیلهای پوستی متفاوت از زگیل تناسلی در زنان و مردان بوده که بیماری خطرناکی است. در ادامه این مطلب با علایم، علت ایجاد زگیل، شکل ظاهری و روشهای درمان خانگی زگیل آشنا شوید.

 

شکل ظاهری زگیل پوستی چگونه است؟

شکل و اندازه زگیل ها متفاوت است. زگیل ها معمولا برجسته و به شکل گل کلم بوده و در بسیاری موارد روی دست ها به وجود می آیند . همچنین زگیل ها ممکن است به صورت پراکنده بر روی آرنج، انگشتها، بازو، زانو، صورت و ... دیده شوند که معمولاً خود به خود از بین می روند. بعضی انواع زگیل نیز شبیه نخ و برخی دیگر مسطح هستند.

 

علت زگیل چیست؟

از میان نظریه‌های گوناگون در مورد علت و سبب ایجاد زگیل ها، پذیرفته‌ترین نظریه این است که یک ویروس خاص مسئول ایجاد آن است. به طورکلی زگیل ممکن است در قسمتهای مختلف بدن ایجاد شود. زگیل‌های پوستی در قسمت پاشنه‌های پا میتواند خیلی دردناک باشند و زمانی که در پاشنه‌های پا باشند به آنها میخچه نیز گفته میشود. در سایر قسمتهای بدن غیر از ناحیه تناسلی که وجود داشتن زگیل بسیار خطرناک است، معملا ضرری ندارد و تنها ظاهر زشت آن فرد را آزار میدهد. اغلب زگیلها میتوانند ناگهان ظاهر شده و خود به خود ناپدید شوند. منتهی اگر با سوزن لمس شده یا خارانده شوند برخی از آنها گسترش می یابند. نکته مهم آن است که به محض ظهور، زگیل ساده درمان شود در غیر این صورت انتشار خواهد یافت. اولین مرحله برای درمان خانگی زگیل استفاده از اقدامات مربوط به جیره غذایی است.


روشهای درمان خانگی زگیل

برخی از مواد طبیعی و گیاهی که میتوانید برای درمان زگیل از آن استفاده کنید عبارتند از:

  • عصاره سیب زمینی خام

مشخص شده است که سیب زمینی خام در درمان زگیل سودمند است. به این منظور باید سیب زمینی را خرد کرده و چند بار در روز به سطح مبتلا بمالید. این کار باید حداقل 2 هفته ادامه یابد تا نتیجه درمان مشخص شود.

 

  • عصاره پیاز

استفاده از عصاره پیاز نیز از راهکارهای درمان خانگی زگیل است و به طور کلی پیاز در درمان زگیل با ارزش است. پیاز گردش خون را تحریک می کند و برخی مواقع مشاهده شده است که زگیل با مالیدن یک قطعه پیاز به آن از بین رفته است. گیاه دیگری که در فارسی عنصل نامیده می شود و به هندی پیاز جنگلی نامیده می شود نیز در از بین بردن زگیل سودمند است. به این منظور گرد پیاز گیاه عنصل را روی سطح مبتلا به زگیل بمالید.

 

  • گل همیشه بهار

در طب سنتی، از گل همیشه بهار نیز در درمان خانگی زگیل استفاده شده است. می توان افشره برگهای این گیاه را روی زگیل قرار داد. ثابت شده است که شیرابه ساقه دراز گل همیشه بهار برای از بین بردن زگیل دارای اثر سودمند است.

 

  • روغن پوست بادام هندی

روغن استخراج شده از پوسته بادام هندی بسیار تند و خشک کننده و قرمز کننده است و سودمندی آن در درمان زگیل به اثبات رسیده است. به این منظور روغن این گیاه را استخراج کرده و این روغن را روی زگیل می گذارند.

 

  • گل قاصدک

گیاه گل قاصدک یک داروی با ارزش دیگر برای درمان زگیل ها در طب سنتی است. شیرابه ای که از بریدن انتهای ساقه گل قاصدک بدست می آید باید دو تا سه مرتبه در روز روی منطقه مبتلا گذاشته شود.

 

  • انجام حجامت

برای انجام حجامت به منظور درمان زگیل، حجامت عام در دو مرحله و حجام موضعی در 1 مرحله توصیه میشود.

 

  • عصاره برگ انجیر

استفاده از ته برگ انجیر و شیره برگ آن به صورت موضعی و قرار دادن بر روی محل زگیل از روشهای درمان خانگی زگیل با کمک طب سنتی است.

 

نکاتی که در مورد زگیل باید بدانید!

به طور کلی برای درمان خانگی زگیل این نکته را بایستی مدنظر داشته باشید که از آوردن فشار و هرگونه دستکاری زگیل خودداری کنید، از لمس و خاراندن آن پرهیز کرده چراکه باعث گسترش آن به سایر نقاط پوست میشوید. بنابراین به غیر از مواردی که آنها با کار یک عصب تداخل کرده و یا روی عصب قرار دارند سعی نکنید که آنها را برداید. چنانچه روشهای درمان خانگی زگیل در بهبود آن موثر واقع نشد و یا هرگونه اختلالی در شکل ظاهری زگیل و گسترش آن مشاهد نمودید، وقت آن است که به پزشک مراجعه نمایید.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید