سیلرهای بیوسرامیک در دندان‌پزشکی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

سیلرهای بیوسرامیک در دندان‌پزشکی امروز موضوع صحبت زیادی هستند.بیوسرامیک‌  در واقع سرامیک‌هایی هستند که در دندان‌پزشکی امروز استفاده می‌شوند.زیرکونیا ، آلومینا،بیواکتیوگلاس،کلسیم فسفات قابل جذب،هیدروکسی آپاتیت و … در ساختار این سیلرها استفاده شده است.

کلسیم سیلیکات‌ها مدت زیادی است که در دندان‌پزشکی امروز کاربرد دارند.MTAدر واقع یک ماده کلسیم سیلیکات محسوب می‌شود که در دندان پزشکی امروز نقش متحول کننده‌ای را ایفا کرده است.MTAدر واقع یک ماده بیوسرامیک کلاسیک محسوب می‌شود که علیرغم خدمات گرانبهای آن در طول سالیان به دانش اندودنتیک معاصر،به دلیل هندلینگ دشوار آن افقی به گسترهٔ سیلرها و مواد بیوسرامیک جدید برای استفاده از آن مورد تصور نبوده است.در گذشته MTA Fillapexسیلری از خانواده بیوسرامیک بود که توسط شرکت برزیلی آنجلوس تولید شده بود و در بازار ایران هم وجود داشت اما چندان کانون توجه قرار نگرفت.اما نسل جدید سیلرهای بیوسرامیک در مطالعات حائظ برتری‌های مورد بررسی قرار گرفته می‌باشد.

بیودنتین مادهٔ به نسبت جدید تری بود که به دلیل کپسولی بودن و نیاز به میکس‌شدن به اندازهٔ بیوسرام‌های جدید مورد توجه قرار نگرفت.

مزایای سیلرهای بیوسرامیک:

بیوسرامیک‌ها غیرسمی هستند.سازگاری بافتی بالایی دارند و اگر از انتهای آپکس عبور کنند،حداقل تحریک بافتی را ایجاد می‌کنند.شرینکیج و تغییرات ابعادی بسیار اندکی دارند و فقط کمی انبساط حین ستینگ دارند. بنابراین با مرور زمان،حداقل نشتی را به سمت آپکس ممکن است ایجاد کنند.

این سیلرها آبدوست هستند و هیدروکسی‌آپاتیت محتویات آن با دیوارهٔ عاجی باند می‌شود.در حین ست شدن pHآن‌ها به دوازده می‌رسد که خاصیت آنتی‌باکتریال بسیار بالایی را ایجاد می‌کند.

این سیلرها به صورت از پیش مخلوط شده(Pre mixed) هستند.لذا مشکلات هموژن نبودن و عدم رعایت استاندارد مانند سایر سیلرها را ندارند.سه الی چهار ساعت ستینگ آن‌ها طول می‌کشد.

در ساخت سیلرهای بیوسرامیک تکنولوژی پیشرفته‌ای به کار رفته است طوری که اندازهٔ ذرات آن کوچک‌تر از دو میکرون است!

در برخی مطالعات دندان‌های آبچوره شده با بیوسرامیک سیلرها،مقاومت به شکستگی (فرکچر) بیشتری نسبت به بقیه روش‌های کلاسیک داشتند.

سیلرهای بیوسرامیک در بازار

معروف‌ترین سیلر بیوسرامیک که اولین بار در امریکا عرضه شده است BC sealer است که در واقع فعلاً استاندارد طلایی سیلرهای بیوسرامیک محسوب می‌شود و تقریباً بیشتر مطالعات روی این سیلر صورت گرفته است.

این سیلر در بازار اروپا به اسم iRoot SP عرضه می‌شود. شرکت FGK  در کشور سوئیس سیلرها BC را به اسم TotalFillمانند BCدر سه نوع مختلف( سیلر معمولی،پوتی رتروگرید و سیلر فست ست) تولید می‌کند.

شرکت برزیلی آنجلوس از سالهای قبل سیلر فیلاپکس را تولید می کند که مطالعات زیادی کاربرد آن را تائید کرده اند.

نوع دیگر سیلر بیوسرام که در بازار ایران هم وجود دارد سیلر Sure Endo است که توسط یک شرکت کره‌ای تولید می‌شود.

شرکت کره ای دیگر vericom نام دارد که سیلرهای wellroot بیوسرامیک را تولید می کند.

روش آبچوره با بیوسرامیک سیلرها

توجه داشته باشید که این سیلرها قرار نیست معجزه‌ای در درمان ریشه صورت دهند.چرا که نقایص پاکسازی و شکل‌دهی ناکافی و اشکالات بنیادین اندو، با این سیلرها قابل جبران نیستند.بنابراین توصیه می‌شود که حتماً با این سیلرها از مسترکن گوتاپرکا استفاده شود تا درمان قابل برگشتی را بتوان ارائه کرد.

روش Synchronized Hydraulic Condensationروش توصیه شده بیشتر شرکت‌های سازنده برای این سیلرهاست.البته هر قدر که تعداد کن‌های جانبی بیشتر باشد،احتمال retreatableبودن دندان بیشتر است.

در صورتی که از گوتاهای مخصوصی که با نانوکریستال‌های بیوسرامیک پوشیده‌شده‌اند استفاده کنید،باند بین سیلر و مسترکن‌هم ایجاد می‌شود.شرکت‌های سازنده گوتاهای مخصوص این روش را عرضه کرده‌اند.

آیا دندان‌های آبچوره شده با بیوسرامیک‌ها قابل درمان مجدد نیستند؟

این نگرانی وجود دارد که دندان‌های آبچوره شده با سیلرهای بیوسرامیک قابل درمان مجدد ریشه نباشند.در واقع این تلقی اشتباه است.به طور کلاسیک باید از یک کور گوتاپرکا در روش آبچوره با این سیلرها استفاده بشود که بالطبع این هسته، امکان درمان مجدد را فراهم می‌سازد.هر قدر که سیلرکمتر و گوتا بیشتر باشد،سهولت درمان مجدد بیشتر است.

در درمان مجدد دندان‌های آبچوره شده با این سیلرها از اولتراسونیک با آب زیاد و حلال‌ها استفاده می‌شود.

بیوسرام ها به عنوان ماده رتروگرید و درجراحی آپیکو:

EndoSequence Root Repair material ،ماده ای است که به صورت پیش مخلوط شده با هندلینگ (کاربری)راحت می‌تواند جایگزین MTAشود که به سختی در نواحی با دسترسی دشوار قابل استفاده است. مواد بیوسرامیک به صورت کارپول قابل تزریق یا پوتی به راحتی در این نواحی قابل استفاده هستند.آبدوست بودن این مواد هم با توجه به رطوبت و خونریزی در این نواحی مزیت محسوب می‌شود.

سایر کاربردهای بیوسرام‌ها

سیلرها و سایر فرم‌های با بیس بیوسرام(مانند پوتی یا تزریقی) در تمام کاربردهایی که MTA  در دندانپزشکی معاصر دارد ازنظر تئوریک قابل‌استفاده هستند.در پالپ کپ در مطالعات مختلف اثربخشی این مواد تائید شده است.در سایر درمان‌ها مانند آپکسوژنوزیس، آپکیسفیکاسیون و … هم ازنظر تئوریک این مواد در قوام مناسب( مانند پوتی) قابل کاربری هستند.

چند فوت و فن ساده در کاربرد سیلرهای بیوسرامیک:

  • از نظر عملی ممانعتی در استفاده از این سیلرها با گوتاپرکای معمولی در روش‌های آبچوره لترالی یا ورتیکالی وجود ندارد.اما درصورت استفاده از روش سینگل کن جای تردید وجود دارد که نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه است.
  • مقدار سیلر را خیلی کم استفاده می‌شود.سیلر زیاد باعث ننشستن مسترکن در طول کارکرد می‌شود.سیلر بسیار سیال است که به خاطر ذرات نانو آن است.
  • سیلر در یخچال نگهداری نشود! سیال بودن آن در یخچال کم شده و کاربرد آن مختل می شود. در دمای توصیه شده (که دمای یخچال نیست) نگهداری شود.
  • هنوز مطالعات در مورد نتایج طولانی مدت کاربرد این سیلرها کامل نشده‌است.بنابراین استفاده‌ی ماجراجویانه از این سیلرها برای مواردی که پیش‌آگهی مناسب آن‌ها از درمان‌های کلاسیک حاصل می‌شود،توصیه نمی‌شود.توجه داشته باشید این سیلرها ،فقط سیلر هستند و فعلا کاربرد آن‌ها در همان حد سیلر است و انتظار معجزه از آن‌ها نداریم

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید