انواع جراحی های دندانپزشکی

جراحی دندان؛

کشیدن دندان عادی یا نهفته با جراحی ساده و گاه پیچیده، تحت بی حسی انجام می‌شود. همه دندانپزشک هایی که مدرک آنها «جراح - دندان‌پزشک» است قادر و مجاز به انجام این نوع جراحی هستند.

آشنایی با رشته دندانپزشکی

به روي ديوار مطب يك دندانپزشك، شعاري به اين مضمون نصب شده بود
"يا نخ دندان يا مردن، كدام را انتخاب مي‌كنيد؟" اگر چه باور اين سخن مشكل است اما محققين ثابت كرده‌اند كه اين شعار گفته‌اي بي‌محتوا نيست و اصلاً‌ جنبه شوخي ندارد. در واقع هرگونه عفونت در ناحيه دهان به ويژه عفونت ناشي از بيماري‌هاي پيرامون دندان و لثه و چركي كه بين فاصله دندان و لثه تجمع مي‌كند،

سفید کردن دندان ها

بعضی ها حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان از زردی دندان های خود شکایت دارند اما میتوان با استفاده از مواد خوراکی خانگی باعث سفیدی دندان ها شد. خوشبختانه بسیاری از داروهای خانگی وجود دارد، که شما می توانید برای روشن و سفید کردن دندانها و زیبایی لبخند خود استفاده کنید، که مقرون به صرفه و آسان هستند.

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان عبارتست از پاکسازی دندان‌ها با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فراصوت (اولتراسونیک) که به فرآیند جرمگیری دندان کمک می‌کند. جرم گیری دندان، سطح دندان را تمیز کرده و زبری آن را رفع می کند.

دندان پزشکی سالمندان

با توجه به بالا رفتن سن، مقاومت بدن در مقابل با بیماری های گوناگون کم می شود. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان برای مراقبت از دندان های سالم و دندان های مصنوعی بسیار مهم است و اما چگونه؟ ما چند روش را توصیه می کنیم که با رعایت این نکات میتوانید با افزایش سن دندان های سالم داشته باشید.

ارتودنسی ثابت

حرکت دندانها در فضای مناسب، تنظیم دندانهای شلوغ و اصلاح روابط دندانهای دو فک می باشد. دندان ها به این دلیل نامرتبند که یا شخص سایز فکش کوچک است و یا سایز دندان هایش درشت می باشد و جهت مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی ثابت یا متحرک نیاز به ایجاد فضای لازم جهت وارد کردن دندان های خارج از قوس به داخل قوس دندانی داریم.

ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون از براکت های دیمون استفاده می شود. براکت های دیمون ابزارهایی هستند که قابلیت باز و بسته شدن خودکار را دارا می باشند و در همان جایی نصب می شوند که براکت های فلزی سنتی نصب می شوند.

لمینت دندان

لمینت دندان، که از آن با اصطلاح‌های لمینت سرامیکی یا ونیر کامپوزیتی نیز یاد می‌شود، به پوسته‌های باریک هم‌رنگ دندان، رزین کامپوزیتی یا سرامیکی نیمه‌شفافی گفته می‌شود که به طور سفارشی متناسب با دندان بیمار ساخته می‌شود تا با قرار گرفتن روی آن شکل، رنگ و ظاهر کلی دندان را بهبود دهد. پس از اصلاح طرح لبخند با لمینت کردن دندان می‌توانید با دندان‌هایی مرواریدگون به زیبایی لبخند بزنید و زیبایی چهره خود را دو چندان کنید.

رادیوگرافی از فک و دندان ها

رادیوگرافی از فک و دندان ها به دو صورت داخل دهانی (intra oral) و خارج دهانی بمانند عکس کلی از فکین  یعنی پانورکس می باشد .

که رادیوگرافی داخل دهانی شامل: پری اپیکال – وایت بینگ – اکلوزال می باشد.

سیلرهای بیوسرامیک در دندان‌پزشکی

سیلرهای بیوسرامیک در دندان‌پزشکی امروز موضوع صحبت زیادی هستند.بیوسرامیک‌  در واقع سرامیک‌هایی هستند که در دندان‌پزشکی امروز استفاده می‌شوند.زیرکونیا ، آلومینا،بیواکتیوگلاس،کلسیم فسفات قابل جذب،هیدروکسی آپاتیت و … در ساختار این سیلرها استفاده شده است.

بریج یا پل دندان

 بخشی زیادی از اعتماد به نفس افراد از ظاهر آن‌ها ناشی می‌شود. به همین خاطر مشخص است که چرا در هنگامی که دندان‌ها ظاهر مناسب ندارند، فرد اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. در حقیقت از دست دادن دندان‌ها می‌تواند احساس ناخوشایند برای فرد ایجاد کند. به هر حال نیازی به نگرانی درباره این شرایط نیست.

افزایش طول تاج دندان

تاج دندان و درمان‌های مختلف آن برای تمام ما آشنا است. با این حال بسیاری از جراحی افزایش طول تاج دندان و لزوم انجام آن اطلاعی ندارند. افزایش طول تاج دندان غالباً یکی از مراحل ضروری آماده‌سازی دندان برای روکش، ترمیم یا درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است.

آمالگام دندانی

آمالگام دندانی (ماده پر کردنی نقره ای رنگ) آلیاژی است که از ترکیب فلزات شامل جیوه، نقره، قلع و مس حاصل می شود. دلیل استفاده گسترده از آمالگام ماندگاری رستوریشن‌های آمالگام برای مدت طولانی و ارزان‌تر بودن ترمیم آمالگام نسبت به ترمیم با سایر مواد دندانپزشکی از جمله کامپوزیت‌های هم‌رنگ دندان است.

ناهنجاری های دندان

دو نوع از مشکلات شایع عبارتند از ناهنجاریهای اسکلتی یا ناهنجاری دندانی فکی که مشکل اصلی مربوط به اسکلت فک (استخوان) می‌باشد برای مثال رشد فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر هماهنگ نمی‌باشد.

مینای دندان

آیا تا کنون درباره مینای دندان فکر کرده ای؟مینای دندان چیست؟ چقدر مهم است؟ چگونه می توانید از آن محافظت کنید؟ در اینجا پاسخ به تمام سوالات مینای دندانتان است.