روماتولوژی

روماتولوژی چیست بیماری روماتیسمی یا روماتولوژی به بیماریهایی گفته می شود که باعث درد , تورم, خشکی و محدودیت حرکت در مفاصل , استخوان ها , تاندون ها , رباط ها و عضلات میشوند در این مقاله به توضیح درباره این بیماری پرداخته می شود

عوارض شکستن قولنج

همه ما دارای عادتهایی هستیم که اگر از عواقب آنها بی خبریم و آسیب های جبران ناپذیری را به بدن خود وارد می کنیم که یکی از این عادت های غلط شکستن قولنج میباشد که بین مردم بسیار رایج است و اکثر افراد در حالی از عوارض آن خبر دارند بازهم به انجام این عادت خطرناک ادامه می دهند .

آشنایی با رشته ارتوپد

ارتوپدی Orthopedics گرایشی از عمل جراحی است که در زمینه سیستم حرکتی بدن کاربرد دارد. سیستم حرکتی مشتمل استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر مواردی است که در اندام های حرکتی وجود دارند. متخصص ارتوپدی که به آن متخصص استخوان و مفاصل یا جراح استخوان و مفاصل یا ارتوپد هم میگویند سعی میکند تا با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی به درمان مشکلات سیستم حرکتی بدن اهتمام ورزد.

انواع جراحی ارتوپدی

جراحی ارتوپدی (به انگلیسی: Orthopedic surgery) یا استخوان‌پزشکییا ارتاپزشکی  به شاخه‌ای از علم پزشکی گفته می‌شود که شامل درمان بیماری‌ها و اصلاح ناهنجاری‌های مربوط به استخوان‌ها و مفاصل است.

انواع جراحی ارتوپدی

آسیب ها و پارگی تاندون ها

هر قسمت بدن که مفصل داشته باشد تاندون هم باید به خوبی کار کند اما گاهی دردهایی در بدن حس می‌کنیم که دلیل آن پارگی تاندون‌هاست و بهتر است نشانه‌های پارگی تاندون را بشناسیم.

  گاهی در ورزش یا فشارهایی که به تاندون‌ها ایجاد می‌شود، با موضوع پارگی روبرو خواهیم شد. اما چطور متوجه شویم که تاندون بخشی از بدن ما پاره شده است تا برای درمان سریع به پزشک مراجعه کنیم؟

تاندون یا زردپی چیست

تاندون Tendon بافتی محکم و قابل انعطاف به رنگ سفید متمایل به زرد و به شکل طناب یا نوار است. این بافت میتواند تحت کشش بسیار شدیدی قرار گرفته و بخوبی مقاومت کند. به آن زردپی هم میگویند. تاندون مانند رباط (لیگامان) Ligament و فاسیا (فاشیا) Fascia از پروتئین خاصی به نام کلاژن ساخته شده است. با این حال کارکرد این سه بافت متفاوت است.

پارگی رباط صلیبی جلویی

آسیب ACL، پاره شدن رباط صلیبی جلویی یکی از رباط های مهم در زانو است. آسیب های ACL اغلب در ورزش هایی رخ می دهد که شامل توقف های ناگهانی، پریدن یا تغییر جهت هستند مانند بسکتبال، فوتبال، فوتبال، تنیس، اسکی روی زمین، والیبال و ژیمناستیک.

سندرم خروجی قفسه سینه

سندرم خروجی قفسه سینه (TOS) عبارت است از مجموعه ای از علایم و نشانه ها در اندام فوقانی که به علت تحت فشار قرارگرفتن شبکه براکیال (شبکه بازویی) یا عروق ساب کلاوین (شریان و ورید زیرترقوه ای) و یا هر دو ایجاد می گردد. عروق سابکلاوین (Subclavian vessels) و طناب های شبکه بازویی (Brachial plexus) از زیر کلاویکولا و از روی دنده اول عبور می کنند.

عفونت استخوان

استئومیلیت، عفونت استخوان و مغز استخوان است. در این بیماری هر یک از استخوان‌های بدن ممکن است درگیر شود. در کودکان استخوان‌هایی که معمولاً درگیر می‌شوند عبارتند از استخوان ران، درشت نی، استخوان بازو یا ساعد. در بزرگسالان استخوان‌های لگن و ستون فقرات معمولاً درگیر می‌شوند.

پوسته پوسته شدن بین انگشتان پا

پوست پا بسیار در معرض پوشش‌های مختلف و در نتیجه سایش قرار دارد که این می‌تواند گاهی باعث پوسته پوسته شدن بین انگشتان پا گردد. اگر چه برخی اوقات پوسته پوسته شدن می‌تواند نشانه‌ای از عفونت یا مشکلی مربوط به پوست باشد.

بیماری شویـِرمان

بیماری شویـِرمان (Scheuermann’s disease) یک بیماری ستون فقرات با منشا ژنتیکی است. این بیماری یک بیماری خود محدودشونده دوران کودکی است.از آن‌جا که بیماری شویرمان منجر به گوژپشتی می‌شود به آن «گوژپشتی شویرمان» هم گفته‌اند. در این بیماری، ستون فقرات نسبت به سطح پیکانی sagittal plane رشدی نامتقارن دارد یعنی زاویه قدامی (جلویی) آن بزرگ‌تر از زاویه خلقی (عقبی) است.

آمبولی چربی

آمبولی چربی بیشتر در شکستگی های استخوان های بلند بخصوص ران دیده میشود. به نظر میرسد در هنگام شکستگی، قسمتی از چربی مغز استخوان بصورت ذرات و قطرات بسیار ریزی به درون جریان خون راه پیدا میکنند. این ذرات سپس از طریق جریان خون به اعضای حیاتی بدن رفته و با انسداد مسیر مویرگ های آن بافت ها موجب کاهش جریان خون بافت و اختلال در عملکرد آن میشوند.

انگشت چسبی

چسبیدگی انگشتان یا انگشت چسبی یا سینداکتیلی (syndactyly) وضعیتی است که دو یا تعداد بیشتری از انگشتان به یکدیگر چسبیده اند. این بیماری یک اختلال مادرزادی است.
انگشت چسبی به معنای چسبیده بودن دو یا چند انگشت دست یا وجود پره پوستی بین انگشتان است.

کیست گانگلیون

کیست گانگلیون یکی از عارضه هایی است که اغلب در مچ دست رخ می دهد و به صورت عینی قابل مشاهده است و با برجستگی مچ دست و درد همراه است، کیست گانگلیون در بین زنان بیشتر از مردان شایع است و در اغلب موارد در سنین بین 20 تا 40 سالگی بروز می‌کند. در موارد نادری ممکن است کیست گانگلیون در کودکان زیر 10 سال ایجاد شود.

ضرب دیدگی

ضرب دیدگی و کبودی به علت های گوناگونی در بدن ایجاد می شوند ، با ما همراه باشید تا باعلائم و درمان های گیاهی و بدون دارو ضرب دیدگی و کبودی آشنا شوید.

علائم و راههای درمان ضرب دیدگی و کبودی

Image
تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است
© 2018 تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است