مهارت های همدلی

این محتوا را به اشتراک بگذارید

مهارت همدلی (Empathy)  جز مهارت­های ده­گانه زندگی است که توسط سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد شده­اند. مهارت­های زندگی مجموعه­ای از توانایی­ها هستند که زمینه سازگاری و رفتار مفید را برای فرد فراهم می­آورند.

این توانایی­ها فرد را قادر می­سازند تا مسئولیت­ها و نقش اجتماعی خود  را بپذیرد و بدون لطمه زدن به خود و دیگران، با خواست­ها، انتظارات و مشکلات روزانه به شکل موثری رو به رو شود.

تمایل پاسخ­دهی به حالت عاطفی دیگران را با حالت عاطفی مشابه و مناسب، همدلی می­گویند. همدلی، توانایی تصور کردن این است که زندگی برای دیگری چگونه است، یعنی اینکه فرد بتواند شرایط زندگی دیگران را حتی زمانی که در آن موقعیت قرار ندارد، درک کند و بتواند انسان­های دیگر را، با تفاوت­های فراوان بپذیرد و به آنها احترام بگذارد.

 

تفاوت همدلی و همدردی

در همدردی (Sympathy) ما به دنبال ایجاد حس همراهی و هم عقیده بودن و تساوی و برابری عاطفی هستیم در حالی که در همدلی، قرار نیست ما با عقیده و احساس فرد مقابل همسان باشیم و گاه ممکن است با عقیده یا احساس او موافق نباشیم. ولی چه موافق باشیم و چه موافق نباشیم تلاش می­کنیم تا در زمان درک عمیق احساسات و هیجانات فرد مقابل، او را قضاوت نکنیم.

 

فواید همدلی

– برای داشتن روابط موفق با اطرافیانمان و در سطح وسیع­تری با جامعه، نیازمند فهمیدن و اهمیت دادن به نیازها، خواسته­ها و احساسات دیگران هستیم.

– همدلی به ما کمک می­کند تا دیگرانی را که ممکن است با ما متفاوت باشند، بپذیریم؛ که این به نوبه خود تعاملات اجتماعی ما را بهبود می­بخشد و میل به شرکت در فعالیت­های گروهی را افزایش می­دهد.

– همدلی، بیان احساسات خود و درک احساسات دیگران را آسان می­کند. همدلی یکی از مولفه­های هوش هیجانی ماست و زمینه شناخت بهتر و بیشتر از دیگران را فراهم می­کند.

 

چگونه می­­توانیم همدلی خود را نشان دهیم؟

برای نشان دادن همدلی، نیازمند کسب مهارت­هایی در این زمینه هستیم اما قبل از آن لازم است به یک پیشنیاز اشاره کنیم:   «برای نشان دادن همدلی، شما نیاز به شناخت نوع و شدت عواطف دارید»

آیا دوست شما ناراحت است یا خیر؟ اگر ناراحت است، ناراحتی او در چه حدی است؟

چنانچه ناراحتی دوست شما عمیق است، شما با گفتن این جمله که «انگار یه کم ناراحتی!» این مساله را به او می­فهمانید که پیام او را دریافت نکرده­اید.

 

مهارت­های همدلی

الف. مهارت­های کلامی

 1. انعکاس: این ساده­ترین نوع همدلی است. مثلاً در مواجهه با دوستتان که ناراحت است می­گویید:

«به نظر می­رسه که در این مورد ناراحتی!» یا «من می­فهمم که تو ناراحت هستی!»

 1. توجیه کردن: منظور این است که شما خود را در موقعیت دیگری قرار دهید. این خیلی سخت است مگر اینکه خودتان موقعیت مشابهی را تجربه کرده باشید:

«من می­تونم بفهمم که چرا احساس ناراحتی می­کنی!»

 1. حمایت: منظور کمک کردن به دیگری در یک مسیر سازنده است:

«من کنارت هستم، اگر سوالی داری یا به مشورتی نیاز داری!»

 1. تشکیل یک تیم دو نفره: شما با فرد مقابل، برای حل مشکل تشکیل یک تیم می­دهید:

«ما با هم تلاش می­کنیم تا بفهمیم در این مورد چی بهترینه!»

 1. احترام گذاشتن: تحسین کردن مسیری که فرد برای مواجهه با موقعیت مشکل­زا برگزیده است.

«تو با این مشکل خیلی خوب مواجه شدی! احسنت»

 

ب. مهارت­های غیرکلامی: این مهارت­ها از طریق لحن و آهنگ صدا، حالات چهره و حالات فیزیکی (مثلاً گذاشتن دست روی شانه دیگری) ابراز می­شوند و همدلی شما را به فرد منتقل می­کنند.

 

خطاهای رایج در ابراز همدلی:

 1. نصحیت کردن، راهنمایی دادن و ارایه راه­حل: معمولاً انسان­ها، در زمان بروز بحران­های عاطفی و هیجانی، نیاز به مراقبت دارند نه راه حل. در بسیاری از موارد شنیدن نصیحت و راهنمایی، تشدید کننده احساس بی کفایتی، ناکامی، رنجش و حتی عصبانیت در افراد می­شود.
 2. سرزنش کردن: این نوع برخورد نیز با تشدید احساس ناکامی و بی­کفایتی باعث رنجش دیگران می­شود.
 3. به رخ کشیدن و مقایسه کردن: از نظر اخلاقی درست نیست که در زمان بروز هیجان­های منفی و یا رویارویی با مسایل و مشکلات به جای همدلی، به تسویه حساب­های عاطفی خودمان را با به رخ کشیدن و مقایسه کردن انجام دهیم.
 4. دلسوزی یا ترحم: به جای دلسوزی یا ترحم برای دیگران، کمک کنید تا از شرایط و موقعیت­های هیجانی و عاطفی منفی، زودتر خارج شوند.
 5. بی اهمیت جلوه دادن و کوچک شمردن مشکل: وقتی مساله­ای بی­اهمیت و کوچک شمرده می­شود، فرد مقابل احساس بی­کفایتی و ناکامی بیشتری می­کند. چرا که به گمان خودش نتوانسته در برابر این مساله کوچک و یا بی­اهمیت سربلند شود.
 6. مهم جلوه دادن و بزرگ کردن مشکل: در بسیاری از موارد احساس اضطراب را در افزایش می­دهد.

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید