مددکاری فردی

مددکاری فردی یعنی کار کردن با افراد ، در جهت اهدافی که با توجه به ایدئولوژی مددکاری برگزیده شده است . مددکاران فردی بر اساس جهان بینی خود از انسان و اجتماع، مددجویان را در جهت سازگاری، شناخت منابع و امکانات بهسازی یاری می دهد. ( اصول و مبانی مددکاری اجتماعی – ترجمه خدیجه سادات غنی آبادی )

مددکاری جامعه ای

مقصود از مددکاری جامعه ای، یک کار اجتماعی رسمی است که از آن دسته از مسایلی که مردم با آنها مواجه اند و افراد و گروهها را متأثر می سازد و مسئولین و نیز منابع جامعه و سازمان های غیردولتی خواهان مقابله با آن ها هستند.

مددکاری اجتماعی خانواده

خانواده بعنوان سنگ بنای تمدن بشری از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . زمانی آحاد جامعه از سلامت لازم و کافی  برخوردار است که دارای خانواده سالم و متعادل باشد . خانواده ا ی که در آن اعضاء احساس امنیت کرده و در بین آنان تفاهم ، درستی ، عشق،و صمیمیت حا کم باشد .

مددکاری اجتماعی و اعتیاد

قبل از اینکه به نقشی که مددکاری می تواند در اعتیاد بعضی از خانواده ها داشته باشد بهتر است که بدانیم که منظور از افراد معتاد چه کسانی هستند دراینجا به تعریف اعتیاد می پردازیم:

مددکاری اجتماعی و محیط زیست

 تغییرات سریع در روند جدی تحولات اجتماعی، فشار بسیاری را بر مهارتهای تطبیقی و باورهای سنتی مددکاران اجتماعی وارد می سازد به طوری که اکنون موسسات کمک رسانی باید مورد حمایت قرار گرند و مهارتهای مددکاری اجتماعی به طور گسترده ای در میان عموم منتشر گردد تا رضایت انسانها حاصل شده و ساختارهای اجتماعی بهتر گردند

مددکار اجتماعی و بحران

در زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی چون زلزله، سیل، طوفان، رانش زمین و… مددکاران اجتماعی نقش مهمی در روند مدیریت فاجعه ایفا می کنند مددکاران اجتماعی با استفاده از دانش خود می توانند عامل کلیدی در کل فرآیند مداخله در بحران شوند و اثربخشی مداخلات را افزایش دهند.

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

متن لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان که از سوی حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در اختیار ایسنا قرار گرفته، به شرح زیر است:

کودکان کار و خیابان

همه ما در زندگی روز مره با کودکانی سروکار داریم  که در خیابانها  دستفروشی میکنند یا به انواع مختلف به تکدی گری مشغولند.

کودکان پناهنده

روز جهانی پناهنده در واقع به کسانی که به خاطر جنگ یا ترس از آزار و اذیت مجبور به ترک خانه‌های خود و زندگی در یک کشور دیگر شده‌اند، اختصاص داده شده است.
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان پیامی واحد و موثر را به عنوان موضوع اصلی روز جهانی پناهنده در سال جاری برگزیده است: هرگز امید خود را از دست ندهیم.

کودکان بی سرپرست

یکی از مشکلات اجتماعی وجود کودکانی است که به دلایلی از جمله فوت پدر و مادر، ازدواج مجدد والدین، فقر، بیماری‌های لاعلاج والدین و ... بی سرپرست شده اند. کودکان بی سرپرست و بدسرپرست از حضور تربیتی، روان شناختی، حمایت مؤثر والدین و نیز از مزایای زندگی در خانواده محروم هستند.

کودک آزاری

یکی از جُرم‌های درحال رشد، کودک‌آزاری است. در چند سال اخیر، افزایش قابل توجهی در آمار مربوط به کودک‌آزاری دیده شده است .

قاچاق کودک

قاچاق کودکان به معنای گرفتن کودک از محیط زیست خود و شکار آنها در وضعیتی که آسیب پذیر هستند، به منظور بهره برداری از آنان می­باشد. اگرچه هیچ آمار دقیقی در این ارتباط وجود ندارد، اما سازمان بین المللی کار در سال 2005 تخمین زده است که 980000 الی 1225000 کودک اعم از دختر و پسر در وضعیت کار اجباری قرار دارند،

فقر

چه فردی فقیر است؟ چه خانواده‌ای فقر دارد و چگونه می‌توان بر این بحران سیطره یافت و در جهت کاهش آن گام نهاد؟

در کتب مختلف جامعه‌شناسی تعاریف گوناگونی از فقر شده است و می‌توان به یک جمع‌بندی کل از آنها رسید:

فرار دختران

به اعتقاد بسیارى از صاحب نظران، با توجه به وضع فرهنگى و اجتماعى ایران، پدیده دختران فرارى، نوعى انحراف اجتماعى است. یک پدیده اجتماعى زمانى به‌عنوان یک انحراف اجتماعى تلقى مى‌شود که با انتظارات و توقعات جامعه یا حداقل با یکى از گروه‌هاى اجتماعى درون جامعه سازگار و منطبق نباشد و حتى با آن در تعارض باشد.

زنان سرپرست خانواده

زنان سرپرست خانوار از جمله گروه‌های آسیب‌پذیر اجتماعی هستند كه با مشكلات و موانع زیادی در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی خویش مواجهند. با لحاظ مشكلات و مسائل شهرنشینی در شهرهای بزرگ و عدم توجه به رفع معضلات خانوارهای زن سرپرست این گروه می‌توانند آسیب‌های جبران ناپذیری را بر جامعه وارد سازند.

Image
تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است
© 2018 تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است