پرخاشگری

یک مطالعه جدید نشان می دهد که صبر و بردباری تنها یک فضیلت نیست بلکه نجات دهنده زندگی است. به واقع، مجموعه تغییرات بیولوژیکی ناشی از ناشکیبایی، احتمال مرگ زودهنگام افراد بیقرار را افزایش می دهد.

اختلال انفجاری متناوب

اختلال انفجاری متناوب که از زیر مجموعه اختلالات کنترل تکانه عبارت است از دوره‌های پرخاشگری که منجر به آسیب زدن به دیگران می‌شود. افراد مبتلا به اختلال انفجاری متناوب دوره‌های گاه و بی گاه خشم شدید را از خود نشان می‌دهند، بدون عمل تحریک آمیزی، تهاجمی‌ یا ویرانگر می‌شوند.

روان پریشی

زمانی که ارتباط با واقعیت از دست برود و فرد چیز‌هایی را ببیند، بشنود یا باور داشته باشد که واقعیت ندارد، این وضعیت روان پریشی نامیده می‌شود. ممکن است فرد هذیان‌ (عقاید نادرست و غیر عادی) و توهم (تصور کند چیز‌هایی شنیده یا دیده که وجود ندارند) داشته باشد.

دیوانه

50 سال پیش، تحقیقات خوفناک رابرت هیر که روان‌شناس زندان بود، مسیر زندگی وی را در جهت فهم یکی از جالب‌ترین و البته خطرناک‌ترین بیماری‌های انسان‌ها هدایت کرد. می‌توان استفاده‌ی رایج از کلمه‌ی سایکوپات – psychopath را به او نسبت داد؛

توهم

توهم به اشکال مختلفی ممکن است در فرد دیده می‌شود. برخی از بیماران مبتلا به توهم شنوایی هستند یعنی صداهایی را می‌شنوند که وجود خارجی ندارد و افراد دیگر قادر به شنیدن آنها نیستند.

نگاه روانشناختی به پدیده اعتیاد

اکثریت معتادان دچار نوعی مشکل شخصیتی هستند و بخش قابل توجهی از معتادان را مبتلایان به نابسامانی شخصیتی ضداجتماعی تشکیل می‌دهند.

نابهنجاریهای جنسی

نابهنجاریهای جنسی یا پارافیلیا از جمله مفاهیمی است که ممکن است درمورد آن درک درستی وجود نداشته باشد بر اساس بعضی تعاریف اختلالی است که به موجب آن فرد خیال پردازی ها ، تمایلات جنسی یا رفتارهایی دارد که مکرر و از لحاظ جنسی برانگیزاننده اند و شامل موارد زیر میشوند:

بحران هویت

آیا می دانید که بحران هویت چیست؟ آیا شما از نقشی که در زندگی دارید مطمئن هستید؟ آیا احساس می کنید که خود واقعی را نمی شناسید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات بله است، ممکن است یک بحران هویت را تجربه کنید. بحران هویت یکی از مهم ترین تعارضاتی است که مردم در طول دوره ی زندگی با آن رو به رو می شوند.

اختلال هویت تمامیت بدن

این اختلال عجیب و غریب و نادر است، اما می‌تواند عواقب وحشتناکی داشته باشد. یک فرد مبتلا به اختلال هویت تمامیت بدن (BIID) پای خود را چندین ساعت در یخ خشک غرق کرد تا اینکه پزشکان مجبور به قطع کردن پا شدند.

آشفتگی جنسیتی

احتمالا شما هم خبری را خوانده باشید که طبق تصمیم انجمن روانشناسان آمریکا از این پس افراد تراجنسیتی به عنوان اختلال هویت جنسیتی شناخته نمی‌شوند بلکه به عنوان آشفتگی جنسیتی معرفی و شناخته می‌شوند. اما چرا این خبر مهم و به عنوان یک اقدام بزرگ شناخته می‌شود؟

الکلیسم‌

الکلیسم‌ عبارت‌ است‌ از وابستگی‌ فیزیولوژیک‌ (جسمانی‌) و روانی‌ به‌ الکل‌، که‌ موجب‌ بروز بیماری‌های‌ مزمن‌ و بروز مشکل‌ در روابط‌ بین‌ فردی‌ و مشکلات‌ خانوادگی‌ و کاری‌ می‌شود.

اختلال مسخ شخصیت

اختلال مسخ شخصیت مسخ واقعیت نوعی تغییر و دگرگونی در ادراک وتجربه ما نسبت به دنیای بیرونی مان است هنگامیکه فرد بارها و بارها احساس کند که از بدن خود خارج شده و یا احساس این که همه چیز در اطرافش غیر واقعی هستند ، و یا ترکیبی از هر دو حس است .

گسستگی

گسستگی زمانی پدید می آید که ما تحت تاثیر دریافت‌های نیرومندی قرار بگیریم ‌ و برایمان برخورد مناسب با آنها دشوار باشد. علت این اختلال غالبا ضایعه‌های استرسی است که نشانه‌هایی هیجانی به وجود می آورد.  در این زمینه غالبا تعبیرات اشتباه آمیز نیز پیش می آید و نیز تلاشی دراز مدت برای تشخیص اختلال انجام می‌گیرد.

خوددگربینی

خوددگربینی، در روان‌شناسی، به حالتی گفته می‌شود که در آن شخص خود را غیر واقعی یا دچار تغییرات شگفت‌آور احساس می‌کند.

اختلال زوال شخصیت

اختلال زوال شخصیت شایع تر از چیزی است که شما فکر می کنید. اگر تا به حال احساس قطع عضو یا بی حسی کرده باشید احتمالا شما دچار اختلال مسخ شخصیت یا شخصیت تجزیه ای شده اید.

Image
تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است
© 2018 تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است