ناخن جوی کودک

معمولا در کودکان، در سنین 5-4 سالگی آغاز میشود و در 10 تا 15 سالگی به اوج خود می رسد بیشترین میزان ناخن جویدن در پسران ۱۴ ۱۳ ساله است. ناخن جویدن در دختران حدود ۱۱ سالگی به بیشترین حد خود می رسد.در ادامه به علل و راهکارهای درمان با ناخن جویدن می پردازیم

مهارت های ورود به کلاس اول

کودک شما هفت ساله است .مي‌تواند به خوبي حدود نيم ساعت تمرکز کند، مي‌تواند برخي مسائل را کاملاً توضيح دهد. به آساني و بدون اضطراب مدتي از شما دور باشد. با کودکان ديگر گروه‌هاي کوچک تشکيل مي‌دهد و مدّتها با آنها سرگرم مي‌شود. لباسش را مي‌تواند بپوشد و به تنهايي به دستشويي مي‌رود و نظافت مي‌کند .

مراحل رشد کودک

متخصصان تعاریف مختلفی از رشد ارائه نموده اند، یکی ازاین تعاریف جامع عبارتنداز:

همه‌ی تغییرات وتحولاتی که از زمان تشکیل سلول تخم تا هنگام مرگ در انسان روی می‌دهد، رشد حرکتی مستمر، دائمی وپیوسته به‌علاوه گامی آهسته وزمانی همراه با جوش وخروش است.

مدرسه هراسی

ترس از مدرسه یکی از اختلال‌های روانی شایع در دوران مدرسه است که در کودکان دبستانی بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از کودکان هنگام جدا شدن از والدین ناراحت می‌شوند به‌خصوص در خانواده‌هایی که حمایت افراطی از کودک انجام می‌شود. حمایت افراطی این پیام را به کودک می‌دهد: «محیط خطرناک است و تو ناتوانی!»

مادران شاغل

همه کودکان به یک شیوه با مسئله جدایی از مادر برخورد نمی‌کنند؛ بعضی از آنها با خوشحالی از مادر خداحافظی می‌کنند تا به محل کارش برود و بعضی دیگر ساعت‌ها گریه می‌کنند.

گریه بی دلیل کودک

دلایل گریه کودک می تواند شامل موارد زیر باشد :

۱ گرسنگی : کودکی که گرسنه باشد ، در پی این نیاز به دنبال راه حلی برای ارضای گرسنگی ، گریه می کند . کودکان از این طریق به والد خود می فهماند که گرسنه است .

کودک تک والد

خانواده محل اولیه تکوین شخصیت کودک و زمینه ساز تحول و تکامل بعدی او می باشد، از این حیث حضور مستمر هر دو والد در خانواده و مشارکت فعالانه آنها در قبول مسئولیت های معین و فراهم نمودن شرایط جهت رشد و پرورش کودک بسیار حایز اهمیت است.

کودک پرخاشگر

کودک عصبانی و کودکانی که با کنترل کردن احساسات خود مشکل دارند، امکان دارد که کنترل خود را گاهی از دست بدهند و این خشم خود را مستقیم به والدین خود منتقل کنند. این میان داد زدن، کتک زدن و پرت کردن اشیا نیز ممکن است رخ دهد.

کشف استعداد کودک

چه راهکارهای برای پرورش استعداد کودکان وجود دارد؟ چگونه می توان استعداد کودکمان را کشف کنیم و پرورش دهیم؟

قصه گویی برای کودک

در این روزگار، والدین ترجیح می‌دهند به جای اینکه کودکشان را در آغوش بگیرند و برایش قصه بگویند تا به خواب برود، او را بعد از تماشای کارتون مورد علاقه‌اش به رختخواب بفرستند. بااین‌حال بسیار مهم است که والدین هر شب زمانی را به فعالیت قصه‌گویی برای کودکان اختصاص دهند؛

فرزند خواندگی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌هایی که نوزادی را به‌عنوان فرزند‌خوانده پذیرفته‌اند، ‌این است که چگونه به فرزندنمان بگوییم که او فرزند خوانده است؟ اصلا چه زمانی برای مطرح کردن این موضوع مناسب خواهد بود؟

شیطنت کودک

در اغلب خانواده ها کودکانی دیده می شود که در حین بازی کردن شیطنت ، سر و صدا و هیجانات کنترل نشده ای دارند که در برخی مواقع با بی توجهی آنها به تذکرات مواجه می شوید که در این شرایط والدین و اطرافیان این بازیگوشی و شیطنت کودک را ، به اشتباه بیش فعالی خطاب می کنند .

علت شب ادراری کودک

در این مقاله از دکتر برتر دلیل های شب ادراری کودکان در سنین های مختلف (کودکان ۳، ۸ و ۱۰ ساله) را بررسی می کنیم و به مادران روش های متفاوت برخورد با این قضیه را آموزش می دهیم.

سنجش هوش کودک

آی کیو چیست؟ چگونه می توانیم بهره هوشی فرزند خود را بسنجیم؟ تست هوش نوزاد چقدر معتبر است؟ آیا برای آزمون IQ می توان به نتایج این تست ها اعتماد کرد؟

تعریف هوش

روش های تربیتی کودک

همه ما به خوبی می دانیم پدر و مادر بودن بسیار دشوار است. در حالیکه ممکن است برخی احساس کنند همه روش های تربیتی والدین را به خوبی می شناسند اما گاهی در ارتباط با کودک شان با مشکل مواجه شوند.

Image
تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است
© 2018 تمام حقوق این وب سایت برای دکتر برتر محفوظ است