آشنايي با رشته جراحی مغز و اعصاب

بيماري‌هاي سيستم عصبي شامل مغز، نخاع و اعصاب محيطي به سه گروه تقسيم مي‌شوند. اول بيماري هايي هستند كه بيشر بر خلق و خو و رفتار بيمار تاثير مي‌گذارند مانند افسردگي، اظطراب، اختلالات شخصيتي و بيماري هاي رواني پيشرفته .اين گروه از بيماري‌ها توسط روانپزشكان يا متخصصين اعصاب و روان درمان مي‌شوند.

انواع جراحی های مغز و اعصاب

اصطلاح جراحی مغز به پروسه‌های مختلف پزشکی اطلاق می‌شود که دربرگیرنده اصلاح و بهبود مشکلات ساختاری در مغز است

انواع متعددی از عمل جراحی مغز وجود دارد. بسته به محل درگیر در مغز و نوع بیماری، نوع جراحی مغز انتخاب می‌شود. پیشرفت در حیطه  پزشکی، جراحان را قادر به انجام جراحی در بخش‌های مختلف مغز بدون ایجاد برش در سر کرده است

همی پلژی

همی‌پلژی یک عارضه و بیماری است که باعث می شود سیستم های عصبی بدن تحریک شود و اختلال در جرکت و برخی اوقات نیز باعث فلج شدن افراد می شود، در این مقاله به بررسی همی‌پلژی می پردازیم.پاراپارزی فلج ناقص پاها و کوادری پارزی به فلج ناقص چهار دست و پا گفته می‌شود. البته اصطلاح پارزی محدود به اندام بیرونی نیست و به عنوان مثال به اختلال حرکتی معده نیز گاستروپارزی می‌گویند.

هذیان خمری

هذیان خمری (Delirium tremens)، حالتی از شروع روان‌آشفتگی ست که معمولاً با ترک کردن الکل پدید می‌آید. این هذیان در سه روز نخست ترک کردن ، رخ می دهد و دو تا سه روز ادامه می یابد. فرد مبتلا ممکن است چیزهایی بشنود یا ببیند که دیگران نمی‌بینند. نشانه‌های جسمی آن می‌تواند لرزش ، لرز کردن ، تپش قلب نامنظم و تعرق باشد.

هاری

بیماری هاری یک بیماری کشنده است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می کند ایجاد می شود. ویروس هاری در بزاق پنهان شده و معمولا توسط گازگرفتن حیوان یا انسان آلوده به فرد سالم منتقل میشود. فرم انتقال دیگر که چندان شایع نمی‌باشد ریخته شدن بزاق آلوده بر روی زخم باز، مخاط چشم، بینی و یا دهان است. هنگامی که علائم بیماری هاری ظاهر شوند، در اکثر موارد کشنده خواهد بود.

ویزلسخت

ویزِلْسُخْت (آلمانی: Witzelsucht، از witzeln به معنی جوک و sucht به معنی اعتیاد) مجموعه‌ای از نشانه‌های نادر عصب‌شناختی است که به واسطه میل به گفتن جوک‌های نامناسب، داستان‌های نامربوط، و تجنیس در موقعیت‌های اجتماعی نامناسب شناخته می‌شود. یک نشانهٔ نادرتر آن بیش‌فعالی جنسی است.

تومور عصبی شنوایی

نوروم آکوستیک یک تومور خوش خیم است که در عصب که گوش به مغز متصل است. تومور معمولا به آهستگی رشد می کند.  در ابتدا،  ممکن است علائم یا نشانه های خفیف داشته باشد. تومور نیز می تواند در نهایت باعث بی حسی و یا فلج صورت شود.

 

نوروپراکسی

نوروپراکسی (به انگلیسی: Neuropraxia) یک قطع موقت جریان عصبی در آکسون‌های عصب محیطی است که در آن، بافت‌های همبند عصب مربوطه سالم می‌مانند.در نوروپراکسی، پیوستگی آکسونی وجود داشته و آکسون‌های درگیر دچار یک قطع فیزیولوزیک می‌گردند.سدن(Seddon)، آسیب اعصاب محیطی را ازنظر شدت به سه درجه تقسیم کرد که نوروپراکسی خفیف‌ترین حالت محسوب می‌شود.آکسونوتمزیس، دومین درجه ضایعه یک عصب محیطی است.

نورالژی

نورالژی تری‌زمینال یا عصب سه‌قلو عارضه‌ی درد مزمنی است که عصب تری‌زمینال یا سه‌قلو را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ این عصب حس صورت را به مغز منتقل می‌کند. اگر شخصی به نورالژی تری‌زمینال مبتلا شود، حتی تحریک ملایم صورت، مثل مسواک زدن یا آرایش کردن شاید درد مشقت‌باری را وارد کند.

نشانگان توره

نشانگان توره (یک عارضه عصبی است که به وسیله ترکیبی از حرکات و صداهایِ ناخواسته که به آن‌ها تیک (Tic) می‌گویند، توصیف می‌شود. حرکات کلیشه‌ای پریدن یا رقصیدن، بیش‌فعالی و اختلالات یادگیری علایم شاخص این نشانگان محسوب می‌شوند. شروع این اختلال قبل از ۱۶ سالگی و معمولاً در ۵ سالگی است.

سندرم پس از فلج اطفال

سندرم پس از فلج اطفال (به انگلیسی: Post-polio syndrome) اگرچه تحقیقات زیادی در مورد این بیماری به عمل آمده با اینحال بعضی از مشکلات این بیماری قابل توصیف نیست.البته سندرم پس از فلج اطفال به علت دومین علت شایع فلج پس از سکته مغزی دارای اهمیت است.

فلج اطفال

 فلج اطفال (پولیو) عفونتی بسیار مسری است که توسط ویروس پولیو ویروس ایجاد می‌شود. اکثر افرادی که با این ویروس آلوده می‌شوند هیچ علائمی از عفونت ناشی از آن ندارند. بااین‌حال، در یک درصد از افراد آلوده، ویروس فلج اطفال سلول‌های عصبی مغز و نخاع را به‌خصوص سلول‌های عصبی در نخاع که عضلات را درحرکتات ارادی مانند راه رفتن درگیر هستند

سندرم پرادرویلی

سندروم پرادرویلی (Prader-Willi syndrome) یک اختلال پیچیده ژنتیکی است که بسیاری از بخش های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال در دوران نوزادی با علائمی مانند کاهش تنوس ماهیچه (هیپوتونی-(hypotonia)، اختلال در غذا خوردن، ضعف و تاخیر در رشد مشخص می شود. در صورت آغاز این اختلال در دوران کودکی، افراد مبتلا دچار اشتهای سیری ناپذیر شده که منجر

ناخویشتن داری عاطفی

ناخویشتن‌داری عاطفی، بی‌ثباتی عاطفی، اختلال ناپایداری یا بی‌اختیاری عاطفی (به انگلیسی: Pseudobulbar affect) (به اختصار PBA) به یک اختلال عصبی اشاره دارد که با گریه کردن بی‌اختیار یا گریه یا خندهٔ غیرقابل کنترل یا دیگر ظواهر عاطفی نمود پیدا می‌کند. می‌تواند به طور ثانویه به دنبال یک بیماری عصبی یا آسیب مغزی رخ می‌دهد. بیماران ممکن است خود را در حال

گیجی یا سرگیجه ؟

 حتما برای شما هم پیش آمده در زمان هایی نظیر بالا رفتن از نردبام،تمیز کردن شیشه ها و … احساس سرگیجه کنید و بترسید زمین بخورید.هم چنین در برخی مواقع ممکن است احساس کنید چشم هایتان سیاهی می رود و گیج هستید.آیا این دو موضوع با هم تفاوت دارند و راه درمان آن ها متفاوت است؟برای یافتن پاسخ با ما همراه باشید.